ORGANISING COMMITTEE
PATRON

Prof. Udaykumar R. Yaragatti, Director, MNIT Jaipur

STEERING COMMITTEE

S. C. Srivastava, IITK
A. R. Abhyankar, IITD

S. A. Khaparde, IITB
I. M. Tamrakar, IoE, Nepal

CONVENER

Rohit Bhakar, MNIT Jaipur

CO – CONVENER

Rajesh Kumar, MNIT Jaipur

TPC CHAIRS

N. P. Padhy, IIT Roorkee

K. R. Niazi, MNIT Jaipur

TPC CO – CHAIRS

Nilanjan Senroy, IIT Delhi
Prabodh Bajpai, IIT Kharagpur

Saikat Chakraborthy, IIT Kanpur
Bharat Rajpurohit, IIT Mandi

ORGANISING SECRETARIES

Rajiv Tiwari, MNIT Jaipur

Prerna Jain, MNIT Jaipur

ORGANISING CO – SECRETARIES

Neeli Satyanarayana, MNIT Jaipur

Arun Verma, MNIT Jaipur

IEEE DELHI SECTION OVER SIGHT COMMITTEE

     Dr. Shabana Urooj, Joint Secretary-IEEE Delhi Section, Member-IEEE Delhi Section STDCOM on T & P Act
     Prof. Mahesh Bundele, Member-IEEE Delhi Section STDCOM on T & P Act
     Dr. Arun Sharma, Member-IEEE Delhi Section STDCOM on T & P Act
     Prof. Sudhanshu Shekhar Jamuar, Member-IEEE Delhi Section STDCOM on T & P Act
     Dr. Rajnish Sharma, Member-IEEE Delhi Section STDCOM on T & P Act
     Dr. Geeta Sikka, Executive Committee Member-IEEE Delhi Section & Member-IEEE Delhi Section STDCOM on T & P Act
     Prof. Shyam Sunder Tyagi, Executive Committee Member-IEEE Delhi Section & Member-IEEE Delhi Section STDCOM on T & P Act

INTERNATIONAL ADVISORY COMMITTEE
  • A. G. Phadke, Virginia Tech University, USA
  • Akshay Rathore, University of Concordia, Canada
  • A. K. Pradhan, IITKGP, India
  • Alberto Borghetti, University of Bologna, Italy
  • Anil Kulkarni, IITB, India
  • Anurag Srivastava, Washington State University, USA
  • Arindam Ghosh, Curtin University, Australia
  • Ashish P. Agalgaonkar, University of Wollongong, Australia
  • B.K. Bose, University of Tennessee, Knoxville, USA
  • Bhim Singh, IITD, India
  • Biswarup Das, IITR, India
  • Chanan Singh, Texas A&M University, US
  • Chandan Chakraborty, IITKGP, India
  • Chongqing Kang, Tsinghua University, China
  • D. Thukaram, IISc Bangalore, India
  • Deqiang Gan, Zhejiang University, China
  • Furong Li, University of Bath, UK
  • Gokaraju Ramkrishna, University of Saskatchewan, Canada
  • Hongbin Sun, Tsinghua University, China
  • Janaka Ekanayake, University of Peradeniya, Sri Lanka
  • Jay Giri, GE Grid Power Solutions, USA
  • Jianzhong Wu, Cardiff University, UK
  • Jignesh Solanki, West Virginia University, USA
  • Kankar Bhattacharya, University of Waterloo, Canada
  • Kevin Davies, Hawaii University, USA
  • Keyon Wang, Shanghai Jiao Tong University, China
  • Lalit Goel, Nanyang Technological University, Singapore
  • Lawrence Jenkins, IISc Bangalore, India
  • Mahesh Kumar, IITM, India
  • Marija llic, MIT, USA
  • Mini Thomas, Director, NIT Trichy, India
  • Mohan Kolhe, University of Agder, Norway
  • N. P. Padhy, IITR, India
  • Ned Mohan, University of Minnesota, USA
  • Noel Schulz, Washington State University, USA
  • P. R. Bijwe, IITD, India
  • Rajiv K. Varma, University of Western Ontario, Canada
  • Rambabu Adapa, EPRI, USA
  • Ramesh Bansal, University of Sharjah, UAE
  • S A Soman, IITB, India
  • S S (Mani) Venkata, University of Washington, USA
  • Sarika Khushalani Solanki, West Virginia University, USA
  • S K Panda, NUS, Singapore
  • Shanti Swarup, IITM, India
  • Sukumar Brahma, Clemson University, USA
  • Sukumar Mishra, IITD, India
  • T. S. Sidhu, Univ. of Ontario Institute of Tech., Canada
  • Tapan Saha, University of Queensland, Australia
  • Tianshu Bi, North China Electric Power University, China
  • Vijay Vittal, Arizona State University, USA
  • Vladimir Terzija, University of Manchester, UK
NATIONAL ADVISORY COMMITTEE
  • Ankush Sharma, IIT Kanpur
  • Anoop Singh, IIT Kanpur
  • Arup Kumar Goswami, NIT Silchar
  • Ashok S, NIT Calicut
  • Ashwani Kumar Chandel, NIT Hamirpur
  • Ashwani Kumar, NIT Kurukshetra
  • B. S. Rajpurohit, IIT Mandi
  • B. Venkatesa Perumal, NIT Surathkal
  • C. Nagmani, NIT Trichy
  • Gurunath Gurrala, IISc Banglore
  • H. M. Suryawanshi, VNIT, Nagpur
  • H. R. Jariwala, SVNIT Surat
  • K B Mohanty, NIT Rourkela
  • M. V. Aware, VNIT, Nagpur
  • Manisha Dubey, MANIT Bhopal
  • N. K. Kishore, IIT Kharagpur
  • Nand Kishor, NIT Allahabad
  • Naran M. Pindoriya, IIT Gandhinagar
  • Nilanjan Senroy, IIT Delhi
  • Niranjan Kumar, NIT Jamshedpur
  • Nishchal K. Verma, IIT Kanpur
  • Panduranga Vittal K, NIT Surathkal
  • Prabodh Bajpai, IIT Kharagpur
  • Praveen Tripathy, IIT Guwahati
  • R. A. Gupta, VC, RTU Kota
  • Ram Naresh Sharma, NIT Hamirpur
  • Ranjan Kumar Behera, IIT Patna
  • Ranjana Sodhi, IIT Ropar
  • Ratna Dahiya, NIT Kurukshetra
  • S. K. Parida, IIT Patna
  • S. R. Samantaray, IIT Bhubaneswar
  • S. V. Kulkarni, IIT Bombay
  • Saikat Chakrabarti, IIT Kanpur
  • Sanjay S. Dambhare, COEP
  • Sathans Suhag, NIT Kurukshetra
  • Shubhrata Gupta, NIT Raipur
  • Sivaji Chakravorti, NIT Calicut
  • Suryanarayana Doolla, IIT Bombay
  • Trapti Jain, IIT Indore
  • Tripta Thakur, MANIT Bhopal
  • Vaskar Sarkar, IIT Hyderabad
  • Vivek Shrivastava, NIT Delhi
INDUSTRY ADVISORY COMMITTEE
  • K. Balaraman, DG, NIWE
  • M. Ramamoorty, Former DG, CPRI
  • N. Sreekumar, Prayas, Pune
  • Nagaraja Ramappa, MD, PRDC, Bangalore
  • R K Pandey, DG, NPTI, Faridabad
  • Reji Kumar Pillai, President, ISGF
  • S. K. Soonee, Advisor, POSOCO